Gminny Żłobek Akademia Malucha w Łubowie

Logo szkoły

62-260, Łubowo

Łubowo 69a/2

tel. 693069306

Adaptacja

OKRES ADAPTACJI W ŻŁOBKU

Okres adaptacji dziecka do nowego miejsca zależny jest od wielu czynników i ciężko jest określić, ile będzie trwał. Dla niektórych dzieci trwa on tydzień, dla innych pełna adaptacja zajmie nawet miesiąc czasu lub dłużej. Rodzice powinni mieć na uwadze, iż rozpoczęcie uczęszczania dziecka do Żłobka jest dla niego dużym wyzwaniem. Oczekiwanie od maluszka, aby „szybko” przyzwyczaił się do nowego miejsca, osób, a przede wszystkim do separacji od rodzica, jest zbyt dużym wymaganiem.

Tydzień adaptacyjny składa się z 5 następujących po sobie dni roboczych, od poniedziałku do piątku (tak, aby dni adaptacji nie były podzielone weekendem). W ten tydzień rodzic, który będzie przyprowadzał dziecko do Żłobka proszony jest o pełną dyspozycyjność (w razie, gdyby była potrzeba odebrania dziecka). W pierwszych dniach posyłamy dziecko na czas 1-2 godzin, jeżeli dziecko dobrze się klimatyzuje w nowych warunkach to z każdym dniem stopniowo wydłużamy czas pobytu w Żłobku.

Okres adaptacyjny – co przeżywa moje dziecko?

Dziecko rozpoczynające uczęszczanie do Żłobka zmierzyć się musi w początkowym okresie z wieloma trudnościami. Adaptacja jest dla niego wyzwaniem, jednak większość dzieci z pomocą i zaangażowaniem swoich rodziców, przechodzą przez ten okres łagodnie i z sukcesem. Ogromnie ważna jest współpraca rodzica z opiekunami, ich zdecydowanie, zaufanie. Oddanie dziecka w opiekę Żłobka, to najczęściej trudna decyzja dla rodziców, wiążąca się z ogromnym ładunkiem lęku o dziecko, o to czy będzie odpowiednio zaopiekowane, czy dostanie wystarczającą ilość uwagi i miłości. Trudności rodziców wiążą się także z ich wewnętrznymi rozterkami. Dla mam jest to często decyzja bardziej rozsądkowa – związana z koniecznością powrotu do pracy zawodowej – niż chęcią stworzenia dziecku warunków do aktywnego rozwoju i wchodzenia w grupę społeczną. Trzeba pamiętać, iż w procesie separacji udział bierze nie tylko dziecko, ale także matka. Jeżeli jest gotowa pozwolić dziecku na odkrywanie świata, ono samo będzie na to gotowe. Maluszki będąc w synchronii emocjonalnej z rodzicami, wyczuwają ich lęk i niepokój. Jeżeli mama przyprowadzając dziecko do Żłobka jest zdenerwowana i niepewna, maluszek wyczuwając to, sam będzie przelękniony i zaniepokojony, co spowoduje zamknięcie się na odkrywanie nowego środowiska i spowoduje ogromne trudności w adaptacji dziecka.

DLA RODZICÓW:

  • Mów o Żłobku z uśmiechem i zachęcająco, nie okazuj dziecku swoich obaw.
  • Nie strasz dziecka, trzymaj się realiów np.: „Będzie dużo innych dzieci i dużo ładnych zabawek. Zostaniesz z panią (ciocią), a mama pójdzie do pracy”.
  • Nigdy nie wymykaj się ukradkiem, nawet niemowlęciu mówimy, że wychodzimy.
  • Przytul dziecko z uśmiechem i nie uspokajaj dziecka słowami: „nie bój się”- to dla niego komunikat, że w Żłobku czeka na nie coś strasznego.
  • Powiedz dziecku kiedy wrócisz, sformułowanie: „po obiedzie”, „po podwieczorku” jest bliższe dziecku niż : „zaraz wrócę”.
  • Rozstanie powinno być czułe, a zarazem
  • Nie przedłużaj rozstania. (Jeśli rodzic wraca lub stoi w drzwiach, zagląda przez okno maluch będzie płakał coraz mocniej licząc na to, że tym sposobem zatrzyma mamę lub tatę).
  • Czas, który dziecko spędza w Żłobku powinien być wydłużany stopniowo.
  • Bądźcie konsekwentni w posyłaniu dziecka do Żłobka, nie rezygnujcie z pójścia do Żłobka, jeśli dziecko płacze, tupie nogami, kurczowo się was trzyma-jest to normalna reakcja na rozstanie z rodzicem, która zazwyczaj szybko mija po wyjściu rodzica, a dziecko włącza się w zabawę.
  • Po powrocie do domu zadbajcie o to, aby dziecko znalazło się w centrum uwagi.
  • Pamiętajcie, że nadmiar nowych wrażeń może skutkować u dzieci płaczliwością, rozdrażnieniem i złością. To zupełnie naturalne.
  • Zachowajcie spokój, bądźcie wyrozumiali i cierpliwi. Starajcie się zapewnić dziecku spokojną atmosferę domową.